Екзаменаційний стрес

Як подолати екзаменаційний стрес?

Екзаменаційний стрес — одна з можливих причин погіршення нервово-психічного здоров’я дітей і підлітків в освітніх закладах. Розпізнати екзаменаційний стрес та навчитися його успішно долати допоможе памʼятка –рекомендації психолога.

Стресонестійкими є здобувачі освіти з ослабленим здоров’ям, а особливо ті, хто страждають на хронічні захворювання або з нервовими та психічними відхиленнями. Мають значення також  тип темпераменту учня і ступінь його соціальної адаптації. До групи ризику належать підлітки з низьким рівнем самооцінки, тому стресу зазнають не тільки ті, хто погано встигає, але й, здавалося б, цілком благополучні діти з гарною підготовкою й високим почуттям відповідальності.

Незалежно від характеру й успішності діти опиняються в стресовому стані через підвищену тривожність, наявну у більшості сучасних школярів і студентів.

Цікаво, що тоді як для одних людей проблемою є зменшити рівень екзаменаційного стресу, для інших, навпаки, потрібно «добряче розлютитися» або злякатися, щоб повною мірою мобілізуватися й успішно скласти іспит. Для кожної людини потрібний свій, оптимальний рівень занепокоєння й страху, за якого він демонструє найкращі результати.

У першу чергу, це залежить від типу вищої нервової діяльності або темпераменту. Наприклад, для меланхоліків, які належать до слабкого типу нервової системи, бажано знижувати зайве збудження, натомість для флегматика із сильним й інертним типом вищої нервової діяльності, щоб краще відповісти, необхідно, навпаки, більше переживати й боятися іспиту.

Екзаменаційний стрес — один із найпоширеніших видів стресу. Дослідження показують, що за екзаменаційний період у школах і вишах 48 % юнаків і 60 % дівчат помітно втрачають у вазі, а кров’яний тиск у них підвищується до 140–155 мм ртутного стовпа.

Розгляньмо типові симптоми екзаменаційного стресу, що можуть належати до однієї із чотирьох груп.

1. Фізіологічні симптоми:

посилення шкірного висипу;
головні болі;
нудота, інколи діарея;
м’язове напруження;
поглиблення й частішання дихання;
прискорений пульс та перепади артеріального тиску.

2. Емоційні симптоми:

почуття загального нездужання;
розгубленість;
паніка та страх;
тривога, яка може трансформуватися у депресію;
пригніченість або дратівливість.

3. Когнітивні симптоми:

надмірна самокритика, порівняння своєї підготовленості з іншими;
неприємні спогади про невдачі на іспитах у минулому (свої або чужі);
уявлення негативних наслідків після невдачі на іспиті (виключення з вишу, позбавлення стипендії й т. ін.);
кошмарні сновидіння;
погіршення пам’яті;
зниження здатності до концентрації уваги, неуважність.

4. Поведінкові симптоми:

прагнення займатися будь-якою іншою справою, аби тільки не готуватися до іспиту;
уникання будь-яких нагадувань про іспити;
зменшення ефективності в навчанні в екзаменаційний період;
залучення інших людей до тривожних розмов про майбутні іспити;
збільшення вживання кофеїну й інших збудливих речовин;
погіршення сну й погіршення апетиту

ПРОФІЛАКТИКА ЕКЗАМЕНАЦІЙНОГО СТРЕСУ

Напевно, повністю екзаменаційного стресу позбутися неможливо, адже будь-яка нова ситуація завжди непокоїть, але зменшити його й поліпшити контроль за своїми емоціями, звісно, можна. Налаштуватися на перемогу, мобілізувати свої сили й можливості на іспитах, зменшити тривожність і занепокоєння в стресових ситуаціях допоможуть кілька загальних порад.

Готуємося до іспитів. Рекомендації психолога учням. 

1.Памятайте, що легке занепокоєння перед іспитом –це цілком природний і навіть необхідний стан. Це мобілізує, налаштовує на інтенсивну розумову роботу.

2. Готуючись до іспиту, сподівайтеся на успіх, підкріплюйте свою впевненість у власних силах,використовуючи афірмації. Афірмації – короткі фрази позитивного змісту. Багаторазово повторюючи їх про себе, вдумливо прослуховуючи, людина змінює внутрішні негативні установки на позитивні. Наприклад: «Все добре, у мене все вийде, я все памятаю». Думайте про гарне притягуйте успіх. Може, це незвично для вас, але звикайте переконувати себе в тому, що ви молодець, що все можете, що впораєтеся найкраще.

3. Уникайте паніки. Нервуватися перед іспитом-це природно, але панікувати непродуктивно, тому що ви не зможете мислити чітко. Варто навчитися не думати про невдачу на іспиті. Подумки малюйте картину впевненої, чіткої відповіді, цілковитої перемоги. Відкидайте негативні думки. Зупиніться, щойно почнете панікувати.

4. Найшвидший і найбільш ефективний спосіб подолання відчуття стресу й паніки-це заплющити очі й зробити кілька повільних, глибоких вдихів. Таке дихання заспокоїть всю вашу нервову систему. Одночасно можна проговорити подумки: «Я спокійний і зібраний» або «Я знаю, що можу добре це зробити і зроблю».

 

Загальна кількість переглядів цього допису - 1