СТОП-БУЛІНГ

Булінг (bullying від анг. Bully – хуліган, забіяка, грубіян, насильник) – це  форма психічного насильства у вигляді тиску, дискримінації, цькування, бойкоту, дезінформації, псування особистих речей, фізичні  розправи. Цей  тривалий процес свідомого жорстокого ставлення з боку дитини або групи до іншої дитини або інших дітей, які не здатні себе захистити в цій ситуації. 

Форми шкільного булінгу:

  1. Фізичний булінг – умисні поштовхи, удари, стусани, побої, нанесення інших тілесних ушкоджень, різного виду знущання, образливі жести або дії, пошкодження особистісних речей, інші дії з майном (крадіжка, грабіж, ховання речей жертви), фізичні приниження тощо.
  2. Психологічний булінг – насильство, пов’язане з дією на психіку, що завдає дитині психологічного травмування шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість жертви. 

До цієї форми належать:  

вербальний булінг: образливе ім’я, з яким постійно звертаються до учня, обзивання, поширення образливих чуток, словесне приниження, бойкот й ігнорування, залякування, використання агресивних жестів та  інтонацій голосу для примушування жертви здійснювати певні дії, систематичні кепкування з будь-якого приводу, задиркуватість, ігнорування або ізоляція (коли якась дитина навмисно ізолюється, виганяється або ігнорується частиною учнів або всім класом), психологічне приниження, погрожування тощо;

вимагання (грошей, коштовних або інших речей, їжі, примус до крадіжки). 


Кібербулінг – це новітня форма агресії, спосіб знущання з використанням електронних засобів комунікації, зокрема приниження й цькування за допомогою мобільних телефонів, гаджетів, інтернету (пересилання неоднозначних зображень і фотографій, обзивання, поширення чуток, знімання на відео бійок чи інших принижень і викладання відео в мережу Інтернет, цькування через соціальні мережі тощо.

Тролінг (trolling – ловля риби на блешню) – розміщення в Інтернеті (на форумах, у блогах тощо) провокаційних повідомлень із метою викликати флейм, тобто конфлікти між учасниками, взаємні образи.

 Флеймінг. Улюблений метод «тролів» (провокаторів) у мережі – флеймінг-обмін короткими гнівними й запальними репліками між двома чи більше учасниками, використовуючи комунікаційні технології. Найчастіше розгортається на чатах, форумах,інколи перетворюється затяжну війну. На перший погляд, флеймінг – це боротьба між рівними, але в певних умовах вона може перетворитися на нерівноправний психологічний терор. Неочікуваний випад може привести жертву до сильних емоційних переживань.

Хепіслепінг. Відеоролики із  записами реальних сцен насильства. Ці ролики розміщують в Інтернеті, де їх можуть переглядати тисячі людей, без згоди жертви.

Обмовлення або зведення наклепів-розповсюдження принизливої неправдивої інформації з використанням комп’ютерних технологій. Це може бути і текстові повідомлення, і фото, і пісні, які змальовують жертву у шкідливій манері. Обираються мішені для тренування власної злоби, зливання роздратування, переносу агресії тощо.

Переслідування. Кіберпереслідування відбувається за допомогою мобільного зв’язку або електронною поштою. Хулігани можуть довгий час переслідувати свою жертву, завдаючи брудних образ принизливого характеру або шантажуючи будь-якими таємними фактами.

Анонімні погрози. Кіберхулігани анонімно посилають листи на адресу електронної  пошти своєї жертв з повідомленнями  загрозливого змісту. Іноді ці загрози мають образливий характер із вульгарними висловами й ненормативною лексикою.

 

Закон передбачає штрафи за цькування в школі

Закон України №2657- І/ІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню) 

Вперше в українському законодавстві визнано юридично поняття булінгу та передбачено відповідальність не тільки за вчинення, а й за приховування випадків цькування. Законом визначається поняття “булінг” – це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному та сексуальному насильстві проти неповнолітньої особи. За скоєне правопорушення батькам винних, відповідно до ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доведеться сплатити від 850 до 1700 грн. (50-100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), а якщо скоєне вдруге або ж групою осіб – штраф сягатиме до 3400 грн. (100-200 неоподаткованих мінімумів), або ж від 40 до 60 годин виправних робіт. Якщо правопорушення вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, їхніх батьків або опікунів каратимуть штрафом до 1700 грн або громадськими роботами на строк до 40 годин. Під санкції підпадають і керівники шкіл, які не повідомлятимуть про випадки булінгу до поліції. Соціологи кажуть, що до 40% українських підлітків потерпає від насильства у школах. 

Ситуація в Україні

  • 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу;
  • 24% дітей стали жертвами булінгу; 
  • 48% дітей нікому не розповідали про випадки булінгу;
  • 44% школярів були спостерігачами булінгу, але ігнорували його, бо їм було страшно за себе;
  • більшість дітей булять за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як інші діти. 



Причини булінгу

  • заздрість;
  • помста;
  • відчуття неприязні до жертви; 
  • агресивність;
  • відсутність предметного дозвілля;
  • прагнення домінувати, підкорювати собі всіх;
  • боротьба за лідерство, потреба в підпорядкуванні лідерові або нейтралізації суперника;
  • зіткнення різних субкультур, цінностей, поглядів;
  • бажання принизити заради задоволення, розваги чи самоствердження тощо.

Інформація  для  здобувачів  освіти

Якщо ви потрапили в ситуацію булінгу: 

  • Визнайте, що ви берете участь, спостерігаєте або потерпаєте від насилля. Коли ми називаємо явище, отримаємо змогу про нього думати, як про щось конкретне.
  • Прислухайтесь до своїх почуттів: вам страшно, соромно, ви обурені, гніваєтеся, відчуваєте безпорадність, розгублені, тощо.

 Це допоможе заспокоїтися і вирішити, що робити далі.

  • Пригадайте, що ситуація приниження та насильства не є прийнятною. Жодна людина не має право принижувати чи завдавати болю іншим. 

Ви не повинні це терпіти.

  • Подумайте, з ким ви можете про це говорити; друзі, батьки,  вчителі,  психологи, соціальні педагоги, лікарі.

 В ситуації булінгу завжди потрібна допомога.

  • Почніть вивчати цю тему. Є достатньо сайтів з чіткими рекомендаціями, як вчиняти в ситуації боулінгу.
  • Продумайте стратегію дій саме для вашої ситуації та почніть поступово її втілювати.

 Головне, заручитися підтримкою та рухатися вперед.

 

Ми готові Вас вислухати, підтримати, допомогти.

Загальна кількість переглядів цього допису - 1